Rynek artykułów sportowych w Polsce wciąż dynamicznie rośnie

Więcej informacji na ten temat znajduje się w raporcie PMR:

W 2016 r. rynek artykułów sportowych w Polsce wzrósł aż o 7,9%, a jego wartość wyniosła 8,7 mld zł, wynika z informacji zawartych w najnowszym raporcie PMR „Rynek artykułów i odzieży sportowej w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022”. Tym samym rynek odnotował najwyższą dynamikę od 2009 r.

Dobra sytuacja na rynku artykułów sportowych jest konsekwencją panującej wśród Polaków mody na zdrowy styl życia, rozwoju infrastruktury sportowej oraz dobrej sytuacji ekonomicznej. Wpływ mają także takie czynniki jak m.in. duże imprezy sportowe organizowane w naszym kraju oraz rosnąca liczba kart Multisport i innych. W kolejnych latach spodziewamy się spowolnienia dynamiki rynku, co będzie konsekwencją jego coraz większego nasycenia.

Choć sytuacja na rynku jest bardzo dobra, to korzyści z niej nie rozkładają się równomiernie pomiędzy wszystkich graczy. Dobrze radzą sobie przede wszystkim sieci dysponujące szerokim asortymentem w niskich cenach, a więc markety sportowe (m.in. Decathlon, Go Sport, Martes Sport). Tego typu sklepy są w stanie idealnie zaspokoić potrzeby osób amatorsko uprawiających sport, lub dopiero zaczynających z nim przygodę. Z sukcesami na rynku funkcjonują także sklepy specjalistyczne, kierujące swoją ofertę przede wszystkim do bardzo świadomych konsumentów. W najgorszej sytuacji są natomiast małe sklepy niezależne, którym coraz trudniej konkurować jest z ofertą sklepów sieciowych, internetowych oraz dyskontów spożywczych, które w ramach akcji promocyjnych oferują wybrane artykuły sportowe w bardzo niskich cenach.

Choć segment odzieży sportowej jest obecnie największy oraz posiada najlepsze długookresowe prognozy wzrostu, to w ciągu ostatnich kilku lat najszybciej rósł segment obuwia, a 2016 r. był dobry także dla sprzętu i akcesoriów. Za szybkimi wzrostami sprzedaży obuwia stoi przede wszystkim coraz większa popularność biegania.

Największym graczem na rynku jest francuska sieć marketów sportowych Decathlon, która posiada udziały w rynku ponad dwukrotnie wyższe niż gracz numer dwa, Marketing Investment Group, operator m.in. sieci sklepów Sizeer i 50 Style.


Więcej informacji na ten temat znajduje się w raporcie PMR:
Rynek artykułów i odzieży sportowej w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022