Segment m-commerce odpowiada za ponad 12% rynku e-commerce

Więcej informacji na ten temat znajduje się w raporcie PMR:

Wartość rynku sprzedaży detalicznej w internecie wyniosła 37,4 mld zł w 2016 roku, a za 4,6 mld zł odpowiadał m-commerce, według szacunków PMR zawartych w raporcie „Handel internetowy w Polsce 2017. Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce 2017-2022”.

 

E-commerce jest już bardzo znaczącym kanałem sprzedaży w Polsce, udział którego, według naszych prognoz, przekroczy w tym roku 10% całego rynku detalicznego w kraju. Co więcej, dynamika wzrostu tego rynku wciąż należy do jednych z najlepszych i choć widać że lekko hamuje, to i tak wciąż jest lepsza niż dynamiki takich dużych segmentów całego rynku detalicznego jak odzież i obuwie, DIY, meble i wyposażenie wnętrz, czy kosmetyki.

Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na rosnącą liczbę użytkowników aktywnie korzystających z usługi dostępu do internetu w smartfonach. Ostatnie lata to istny boom na rynku i wszyscy duzi gracze prześcigają się w ogłaszaniu coraz lepszych wyników oglądalności i sprzedaży generowanych właśnie przez użytkowników mobilnych. Jak wynika z danych szacunkowych PMR, całkowity ruch mobilnej transmisji danych w sieciach komórkowych co roku podwajał w ciągu ostatnich trzech lat. Co więcej, według naszych prognoz, dynamika zmian w przyzwyczajeniach polskich konsumentów sprawi, że rynek ten w najbliższych pięciu-sześciu latach będzie stanowił już trzecią część całego rynku handlu internetowego w kraju.

Jak pokazało badanie przygotowane na potrzeby raportu PMR, wśród 1 000 e-konsumentów, 43% respondentów deklaruje, że zdarza im się robić zakupy za pomocą smartfona. Co więcej, 37% badanych używa już smartfona do robienia zakupów raz na dwa tygodnie lub częściej. Należy też zauważyć, że występuje tu podobny schemat jak przy popularyzacji całego e-commerce, czyli najczęściej zakupów za pomocą smartfona dokonują osoby o najwyższych dochodach.

Wyniki badania pokazały również, że osoby deklarujące dokonywanie zakupów za pomocą smartfona korzystają z tych urządzeń w celach zakupowych stosunkowo często. Oznacza to, że smartfon staje się pełnoprawnym narzędziem wykorzystywanym w e-commerce.

Trend ten będzie miał także coraz większe znaczenie dla popularyzacji zakupów impulsowych, a nie tylko tych planowanych, z jakimi kojarzą się w dużej mierze e-zakupy. Spowoduje to rosnące znaczenie handlu spożywczego w internecie – dużego segmentu rynku detalicznego, który jednak wciąż jest najmniej rozwiniętym z punktu widzenia e-commerce.


Więcej informacji na ten temat znajduje się w raporcie PMR:
Handel internetowy w Polsce 2017 . Analiza i prognoza rozwoju rynku e-commerce na lata 2017-2022